Stilīgs neona apgaismojums – daļa no ballīšu autobusa aprīkojuma

Aizvien lielāku popularitāti mūsdienās iegūst gaismas dekori (pārsvarā neona apgaismojumi), kurus izmanto visdažādākajos pasākumos un ballīšu vietās – visos naktsklubos, zaļumballēs, tajā skaitā arī nu jau populārajos un visiem zināmajos ballīšu autobusos (partybusos).

Kas patiesībā ir neons?

Neons ir ķīmiskais elements – cēlgāze. Cēlgāzes ir periodiskās tabulas VIII A grupas  elementi. Šie ir ķīmiski paši inertākie elementi, un tie vai nu neveido savienojumus nemaz, vai arī to veidotie savienojumi ir pavisam nestabili.

Dabiskais neons sastāv no trim stabiliem izotopiem, toties vēl ir zināmi pieci nestabili neona izotopi. Neonam ir diezgan zema kušanas un viršanas temperatūra – viršanas temperatūra ir –246,048 °C, bet kušanas temperatūra ir –248,67 °C. Vēl zemākas temperatūras ir tikai hēlijam un ūdeņradim.

Vārds “neons” ir cēlies no grieķu valodas vārda νέος (néos), kas latviskajā tulkojumā nozīmē jauns.

Ķīmiskais elements neons tika atklāts 19. gadsimta beigās, precīzāk, 1898. gadā. To atklāja angļu ķīmiķis Moriss Traverss (angļu: Morris Travers) skotu ķīmiķis Viljams Remsejs (angļu: William Ramsay).

Normālos apstākļos (n.a.) neons ir ķīmiski inerta gāze. Neonu varētu uzskatīt par vienu no visizplatītākajiem elementiem visā Visumā, toties uz Zemes neons nemaz nav tik izplatīts. Pārsvarā šis ķīmiskais elements sastopams gaisa sastāvā (apmēram 0,0018 % no visa sastāva), bet ļoti reti arī Zemes garozā (apmēram 0,0000005%).

Neonu lielākoties iegūst no gaisa: vai nu sadalot hēliju (no hēlija šķidru neonu atdala, adsorbējot to uz aktīvās ogles, ko dzesē ar šķidru slāpekli), vai nu arī izsaldējot neonu (kā dzesētājs tiek lietots šķidrs ūdeņradis).

Iegūto neonu pārsvarā izmanto gāzizlādes spuldzēs, dažādās caurulēs, augsta sprieguma indikatoros, neona – hēlija lāzeros, gāzizlādes stabiltronu pildīšanai un citu dažādu elektroierīču pildīšanai.

Iepriekš pieminētās neona caurules izmanto kā gaismas dekorus. Ir cilvēki, kuriem varbūt rodas bailes, ieraugot šīs caurulītes, jo var likties, ka tās var eksplodēt, ka tajās ir bīstami un veselībai kaitīgi ķīmiski savienojumi utt., bet par to patiesībā nemaz nav jāuztraucas, jo neona caurules var pilnīgi droši izmantot pilnīgi ikviens, jo, kā zināms, neons ir inerta gāze, un inertas gāzes ir netoksiskas.

Neona caurules nodrošina pietiekamu un vienmērīgu apgaismojumu. Iegādājoties neona lampas no plaši pazīstamiem un atzītiem ražotājiem, pastāv iespēja, ka neona lampas kalpos ļoti ilgu laiku (apmēram 10 – 15 gadus), tāpēc viennozīmīgi atmaksājas iegādāties labas neona firmas lampas, lai nerastos lieki ātrie kredītu no 20 gadiem. Šeit ir labi atcerēties tādu teicienu, ka “skopais maksā divreiz!”

Neona caurules var iegādāties visdažādākajos izmēros un formās. Pārsvarā ballīšu autobusiņos un naktsklubos var sastapt taisnas un garas neona caurules.

Ir zināms, ka neona apgaismojumi mēdz būt ļoti dažādās krāsās – zaļās, zilās, sarkanās, violetās, dzeltenās, oranžās, rozā u.c. Neona izlādes krāsa ir atkarīga no vairākiem faktoriem. Kā vienu no galvenajiem faktoriem varētu minēt gāzes tīrību, jo kaut vai neliels gāzu piejaukums var ietekmēt krāsu. Kā otru faktoru varētu minēt izlādes caurules apvalka materiālu. Kā vēl vienu būtisku faktoru varētu nosaukt izlādes parametrus, t.i., temperatūra caurulē, strāvas stiprums, elektriskā lauka intensitāte u.c.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *